Nahromaděné šatstvo, které již nenosíme, nebo jsme ani nikdy nenosili. Šaty a obleky, které jsme na sobě měli naposledy na svatbě příbuzných nebo trička s reklamním potiskem, které jsme dostali do daru, a rovnou putovaly do kouta skříně.
Hromadění oblečení znají mnozí z nás. Stejně tak znají potřebu provzdušnit skříně, zbavit se nevyužívaného šatstva.
Jak však sílí povědomí o ekologických důsledcích textilu rozkládajícího se na skládkách, nutí nás to zároveň uvažovat nad tím, co udělat s oblečením, které již ve své skříni nechceme.
Horší než plast
Textil na první pohled nebudí takové obavy jako plasty. Zatímco plastové lahve, obaly a mikrotenové sáčky vnímáme jako odpad, který zaplavuje přírodu a oceány, nenošené oblečení v nás obvykle stejné obavy nevzbuzuje.

Pozor na greenwashing
Několik obchodní řetězce nabízejí možnost přinést do prodejny staré oblečení.
Zákazníkům slibují, že nepotřebné šatstvo recyklaci, a zároveň jim nabídnou poukázku na nákup nového oblečení. „V drtivé většině to není pravda a jde jen o marketingový tah,“ vysvětluje koordinátorka Fashion Revolution.
„Sledujeme výroční zprávy řetězců, a tak víme říci, že k nákladní recyklaci nedochází. Oblečení, které zákazníci v dobré víře přinesou do obchodů, obvykle i tak končí na skládce. „
„Textil na skládkách je velmi velký problém. Z mého pohledu je dokonce horší než plast, protože jde o kombinaci syntetických a organických vláken, které stále neumíme efektivně oddělit, „vysvětluje slovenský koordinátorka Fashion Revolution Martina Mareková Kuipers. Jen na Slovensku se přitom ročně vyhodí až 55 tisíc tun oblečení a jiného textilu.
Zatímco v případě recyklace plastů už máme efektivní a cenově přístupné technologie, recyklace textilu je stále náročná, což se následně odráží i na konečné ceně výrobku.
Drtivá většina vyhozeného textilu proto stále končí na skládkách. „Organické části textilu při rozkladu vytvářejí velké množství metanu, který se uvolňuje do ovzduší,“ říká o smutném konci našeho textilního odpadu Mareková Kuipers.
Pokud se tedy nechceme podílet na této situaci, měli bychom se pokoušet o to, aby co nejvíce námi vyloučeného oblečení a textilu dostalo druhou šanci.
Zde jsou tipy, jak na to:
Jde o jednoduchý a pro mnohé lidi přirozený krok, který vyžaduje jen minimum úsilí. „Velmi doporučuji vyměňovat a posouvat oblečení v rámci rodiny či mezi přáteli. V tomto případě víte, že jde o čisté a hodnotné oblečení, „vysvětluje Mareková Kuipers.
Posouvání oděvů ve svém nejbližším okolí usnadňuje i to, že obvykle znáte vkus a potřeby svých přátel, a tak může být darování oblečení adresní a konkrétně.
Prodávejte a swapujte
Předávání oblečení je možné prostřednictvím sociálních sítí, komunitních stránek nebo webů zaměřených na mateřství a rodičovství. Vyfotit oblečení, vytvořit inzerát a komunikovat s cizími lidmi je sice o něco náročnější, ale výsledkem může být mírný zisk.
Stále populárnější jsou i swapy oblečení, které fungují na principu vzájemného vyměňování.
Kde prodávat a hledat swapy
Jednoduché prodávání je možné přímo přes sociální sítě, například prostřednictvím Marketplace.
Na sociálních sítích se můžete přihlásit i do specifických prodejních skupin, například Vintage Bazar a důmyslný bazar nabízí i stránka Modrý koník.
Přestože momentální pandemická situace neumožňuje organizovat hromadné akce, budoucnost je swapem nakloněná. Pod Platformou udržitelnosti můžete sledovat, kde se výměny oblečení budou konat.
Swap v Dunaji Bratislava
Bagbet Swap Bratislava
SWAP Žilina
SWAP Košice
Trnavský swap
Dokola swap Trenčín
Swap Severanka na Oravě
swap Nitra
Swap v Banské Bystrici
swap Levice
Darujte těm, kteří to potřebují
Další možností je darování oblečení do azylových center a charitativním organizacím.
Mareková Kuipers však upozorňuje, že v současnosti jsou azylové centra zaplněné zejména dámským a nepříliš funkčním textilem.
„Vždy je třeba dětské oblečení a nedostatkovým zbožím jsou zejména pánské oděvy,“ vysvětluje.
Pokud opravdu chcete lidem ve složitých situacích pomoci, nedávejte do charit věci, které vám překážejí ve skříni a chcete se jich zbavit, ale dbejte zejména na kvalitu a praktičnost oblečení. Pomohou zejména zimní bundy a kabáty a kvalitní základní kusy oblečení.
Nepotřebné látky, ručníky nebo polštáře mohou posloužit i v útulcích zvířat.
adresná pomoc
Nejlepší svým starým oblečením pomůžete když bude pomoc konkrétní a praktická. Na stránce Podej dále můžete nabídnout nebo darovat to oblečení, které lidé opravdu potřebují.
Oblečení na pomoc ženám lze posunout na My mámy nebo do second handu nose.
https://bydletpekne.cz/chystate-se-zateplovat-7-praktickych-rad-a-informaci/
https://mebydleni.cz/10-krasnych-spajz-z-celeho-sveta/
https://krasne-bydlet.cz/jak-vybrat-spravnou-klimatizaci/