- Reklama -spot_img

TIP na vánoční dárek: Cestovatelské dárkové poukázky přenesou zážitky na později

Minimálně podle průzkumu americké platební společnosti American Express ze srpna tohoto roku.

Výsledků podobných průzkumů nebo sociologických studií bychom mohli najít za uplynulých devět měsíců desítky a už na první pohled nejsou žádným překvapením.

Zejména generace mileniálov, která se iv našem, středoevropském prostoru už narodila do svobodného světa a zažila rozmach volnočasového cestování, považuje zážitky za hodnotnější než materiální věci.

Nejčastěji respondenti z této demografické skupiny uvádějí dva hlavní důvody, proč je tomu tak.

Zaprvé generaci rodičů vnímají jako lidi, kteří se doslova honili za penězi. Zadruhé, v mnoha případech o minimálně část z nahromaděných úspor přišli, zejména v nelehkých životních situacích.

I podle spisovatele Jamese Wallman tak již vlastnictví materiálních věcí není pro mileniálov hlavním faktorem, který určuje jejich sociální status. Zaměřují se především na vyhledávání zážitků.

Výjimkou nejsou ani dárky pod vánočním stromkem. Podle jeho výzkumu nad zážitkovým darem v roce 2019 minimálně uvažovalo až 76 procent dotázaných. Jak však tento trend ovlivnil koronavirus?

I během konce pandemického roku 2020 roste zájem o takzvané cestovatelské dárkové poukázky, které nejen Slováci kupují jako potěšení pod vánoční stromeček. Poslední čtyři roky je pravidelně největší zájem o tento typ dárku ve formě zážitku právě v prosinci, nejvíce týden před Vánocemi. V porovnání s minulým rokem se zvýšila průměrná hodnota zakoupené dárkové poukázky z přibližně 180 na necelých 210 eur. Jejich nejoblíbenějšími verzemi byly i letos poukázky v hodnotě 50 a 100 eur.

Seberealizace v zážitcích
Podle cestovatelského portálu The Points Guy se například lidé, kteří domovy kvůli zážitkem na cestách opouštěly pravidelně, cítí demotivováni. Chybí jim už i pocit těšení se na další očekávanou cestu.

Zobrazit další akční letenky
Kromě nostalgie proto snaží dívat do budoucna na dobu, kdy bude svobodné cestování doma i za hranicemi opět každodenní možností, v jejich případě doslova zážitkovou rutinou.

Cestování a zážitky s ním spojené v nich podle výzkumu Cornell University vyvolávají pocity štěstí.

Zejména přes vytržení z přirozeného prostředí do nového a následném návratu, kdy si často řeknou – zvládli jsme to, opět. Během pandemie však cestovatelé o tuto možnost přicházejí.

Někteří se větších či menších dobrodružství nevzdali ani během koronakrízy. Cestují zejména na izolované ostrovy do vzdálené exotiky, například na Zanzibar, Maledivy či do Dubaje a Dominikánské republiky.

Většina však cestovatelské plány, zejména v oblíbených a aktuální rizikových či uzavřených destinacích v Evropě, jihovýchodní Asii nebo Severní Americe odkládá na později.

Podle analýzy dalšího cestovatelského portálu Expedia si i proto až 65 procent dotázaných mileniálov šetří peníze právě na cestování.

Psycholog Michael Brein se pro vysvětlení těchto jevů odvolává na takzvanou Maslowova pyramida.

V momentě, kdy jsou zajištěny základní potřeby člověka, které tvoří základnu pomyslné pyramidy, může pokračovat v cestě na její vrchol. Ten kromě lásky a sebeúcty přináší i možnosti seberealizace.

Platí to iv kategorii vánočních dárků, kde u nich vyhrávají právě ty zážitkové na čele s cestováním po pandemii, v které doufají již v první polovině roku 2021.

Slevový kód 4home využijte každý kdo chce ušetřit při vybavení domácnosti.

spot_img
spot_img

Nejnovější články

Další články autora