- Reklama -spot_img

Vitamín C – přítel v podzimních plískanicích

Chladné večery a občas nám mlhavá rána nám připomínají, že léto už končí a brzy bude podzim. S ním přijde také studené počasí a boje s nachlazením a rýmou. Vitamín C pomáhá s posílením imunity a má i další blahodárné účinky na náš organismus.

Pomocník nejen s rýmou

Ráno už někteří z nás vstávají do šera či přímo do tmy a bez mikiny už můžeme vyrazit ven jen málokdy. Podzim s sebou kromě plískanic, deště a větru přináší také nižší teploty a s nimi spojené častější nachlazení. Přes den je totiž ještě hezky, a tak snadno získáme pocit, že není potřeba se více obléct a rychle prochladneme. K posílení imunity pomůže vitamín C, kterého bychom právě v tomto náročném období měli mít dostatek. Kromě zlepšení obranyschopnosti organismu také zvyšuje vstřebávání železa, pomáhá chránit buňky před oxidanty, podporuje regeneraci a přispívá k tvorbě kolagenu i k normální činnosti nervové soustavy.

Ovoce, zelenina, doplňky

Naše tělo si ho neumí samo vyrobit, proto ho musíme získávat z potravy nebo výživových doplňků. Najdeme ho v ovoci a zelenině, ale i přesto, že jich konzumujeme dostatečné množství, může mít naše tělo nedostatek vitamínu c. Spolehnout se tak můžeme na doplňky stravy, které obsahují dostatečné množství céčka. Vybírat bychom měli ty, které jsou přírodního původu, obsahují tak vitamín v jeho základní formě. Vitamíny, které se vyrábí synteticky, naopak mohou způsobit překyselení v těle. Za rostlinu s nejvyšším obsahem vitamínu C je považována acerola, brazilská třešeň. Má ho třicetkrát víc než citrony a pro získávání přírodního vitamínu je tak perfektní surovinou.

Denní doporučená dávka se pohybuje okolo 100 miligramů u dospělého člověka, v krátkodobém užívání možno zvýšit až na 3000 miligramů. Potřeba céčka je individuální. Zvýšené dávky by měli užívat lidé se sníženou imunitou, lidé ve stresu, sportovci, kuřáci a také všichni ostatní v dobách zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, jako je právě podzim.

spot_img
spot_img

Nejnovější články

Další články autora